Loutkové divadlo Vratislava Schildera

Loutkám a loutkovému divadlu zasvětil Vratislav Schilder prakticky celý svůj život. Po odchodu z Divadla Radost, kde působil od roku 1962 do roku 1990 se osamostatnil a založil „své“ divadlo. Od roku 1993 začal hrát s Olgou Markovou. Repertoár tohoto malého divadla , které působilo a dodnes působí v mateřských školách, klubech, knihovnách atd. se postupně rozrůstal až k počtu téměř 20 inscenací.
Vratislav Schilder v roce 2012 sám s aktivní loutkohereckou činností skončil a předal své role Vilémovi Čapkovi, členu uměleckého souboru Divadla Radost.

Repertoár divadla tvoří inscenace určené převážně nejmenším dětem. Základem jsou klasické české, slovenské a evropské pohádky – můžeme říct, že jde o zlatý fond dětské literatury. Součástí repertoáru je také velmi žádaný vánoční pořad Nesem vám noviny, pásmo vyprávění biblického příběhu, zpívaných koled a lidové poezie, s loutkami brněnské výtvarnice Blanky Šperkové.

Významnou složkou tohoto divadla jsou právě velmi kvalitní výpravy. Divadlo od počátku spolupracuje s renomovanými výtvarníky, např. Ilda a Jiří Pitrovi, plzeňský výtvarník Jaroslav Hrubý, Františka Maturová - Nekvasilová, už zmíněná Blanka Šperková, nebo Jaroslav Blecha a Helena Šedá z Divadelního oddělení Moravského zemského muzea. Kompozice scénické hudby k inscenacím je převážně dílem významné osobnosti brněnské hudební scény – Zdeňka Kluky.